Modern Çağın Türk Bilim İnsanları

Dünya tarihinin en eski ırklarından biri olan Türkler, sahip oldukları savaşçı özellikleri sayesinde pek çok devlet ve imparatorluk kurmayı başarmıştır. Yüzyıllar süresince İslam’ın önderliğini yapmış olan bu milletin dünya tarihindeki önemi herkes tarafından bilinen, üzeri örtülemez bir gerçektir. Ancak Türkler sadece savaşçı özellikleri ile değil, bilime sağladıkları katkılarla da bilinmektedirler. Bu yazımızda sizlere modern dönemin en bilinen Türk bilim insanlarını derledik.

Aziz Sancar

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında doğmuş, biyokimyager, Türk akademisyen, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. Eğitim hayatında zorluklarla boğuşup, bizleri gururlandıran başarılara imza atarak örnek teşkil eden Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır.

Büyük ihtimalle Nobel Kimya Ödülü’nü alana kadar birçok vatandaşımız adını dahi duymamıştı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni başarıyla bitirdikten sonra Sancar, moleküler biyolojiye yönelmiştir. Teksas ve Yale üniversitelerinde yayınladığı tezleriyle gündem oluşturmuştur.

DNA onarımı, biyolojik saat, kanser tedavisi gibi konularda 33 adet kitap ve 288 bilimsel makale yayınlamıştır. Hasar görmüş olan DNA’nın hücreler tarafınca nasıl yenilendiklerini haritalandıran çalışmasıyla 2015 yılında Nobel Ödülü’nü almıştır.

Burcu Özsoy

Antarktika’da 2006 yılında araştırmalarına başlayan Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, lisans eğitimini harita mühendisliği adıyla anılan jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümünde yapmıştır.

2001 yılına gelindiğinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak işe başlamıştır. 2005 yılında ise doktora eğitimi almak için ABD’de bulunan Teksas Üniversitesi’ne gitmiştir.

Burada uzaktan algılama dalında araştırmalarına başlamıştır. Danışmanı elinde bulunan iki araştırma konusundan sadece birini seçebileceğini belirtmiştir. Bu konulardan biri Mars, diğeri ise Antarktika deniz buzulları ile ilgiliydi.

Dr. Çiçek, Mars’a gitmenin çok daha uzun yıllar gerektirdiğini ancak Antarktika’ya gitmenin çok daha kolay olduğunu düşünerek Antarktika’yı seçmiş ve ODEN adlı buzkıran gemisi ile 2006 yılında 1 aylık Antarktika araştırma seferine katılmıştır.

Gazi Yaşargil

Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil babasının kaymakamlık görevi yaptığı Diyarbakır’ın Lice kasabasında 6 Temmuz 1925 tarihinde doğmuştur. Beyin Cerrahisi Bölümü’nde sıradan beyin cerrahisi çalışmalarını yapmıştır.

İlk defa yüksek-frekanslı koagülasyon tekniğini Zürich’de Nörofizyolog Prof. Oscar Wyss’in yardımıyla kullandı ve bu teknik küresel olarak kabul gördü. Zürich Beyin Cerrahisi Kliniği’ne Ocak 1967 yılında dönüp tüm beyin ve omurilik cerrahisinde mikrotekniği ve sisternal açılım yöntemini kullanmaya başladı.

1968-1993 yılları arasında Zürich’de mikrocerrahi laboratuvarını kurup beş kıtadan 3000’den fazla cerrah doktora mikrocerrahi tekniği öğretmiştir.

Feryal Özel

Feryal Özel NASA’daki astrofizik alanında yaptığı çalışmalarıyla bizleri gururlandırmaktadır. Ayrıca Özel, Colombia Üniversitesi’nde fizik ve matematik mühendisliği alanlarında çift anadal yaparak “Yüksek Onur Derecesi” ile mezun olmuştur. 2002 yılına gelindiğinde Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamlayarak kariyerinin dönüm noktasını yaşamıştır.

Albert Einstein ve John Forbes Nash gibi büyük bilim insanlarının içinde bulunduğu “Büyük Fikirler” adlı sadece 20 kişilik listeye adını yazdırmıştır. Özellikle nötron yıldızları ve kara delik üzerinde pek çok çalışma yapmıştır. Yüksek manyetik alanda bulunan nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yapmış ve Harvard Üniversitesi’nde yazdığı doktora tezi nedeniyle fizik camiasında gündem yaratmıştır.

Feryal Özel’in kariyeri ile ilgili bir diğer dönüm noktası ise NASA tarafından verilen Hubble ödülüne layık görülmesi olmuştur. Feryal Özel, Hubble kadrosuna alınan tek ve ilk Türk olma unvanını taşımaktadır.

Modern Çağın Türk Bilim İnsanları
Başa dön