İstanbul Bilim Müzeleri

İstanbul Türkiye’nin en büyük şehri olmasının getirdiği avantajla beraber aynı zamanda Türkiye’nin en fazla bilimsel çalışmanın da yapıldığı şehridir. Bu yazımızda sizlerin boş zamanlarınızı değerlendirmek için gezebileceği bilim müzelerini derledik.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Gülhane Parkı içerisinde yer alan Has Ahırlar Binası’nda, 25 Mayıs 2008 tarihinde açılmış bir müzedir. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde, TÜBA onursal üyelerinden biri olan ve aynı zamanda Frankfurt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan, 9 ila 16’ıncı asır arasında Müslüman bilim adamları tarafından icat edilmiş çeşitli bilim ve teknolojik eserler sergilenmektedir. Müze, saat, astronomi ve savaş teknolojisi, denizcilik, madencilik, tıp, fizik, matematik ve geometri, mimari ve şehircilik, kimya ve optik ve son olarak coğrafya bölümüyle birlikte toplam 12 bölümden oluşmaktadır.

PTT İstanbul Müzesi

Yeni Postane`nin arka tarafında ve alt katında yer almaktadır. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul PTT Başmüdürlüğü yönetiminde bulunan müze, Posta, Telgraf ve Telefon, Pul olmak üzere 4 ayrı bölümden oluşmaktadır.

Müzede ilk olarak 23 Ekim 1840’ta başlayan ve posta hizmetlerinde kullanılan araç ve gereçler ziyaretçilere açılmıştır. Ayrıca burada posta hizmetlerinin geçmişten günümüze kadar geçirdiği devreler de rahatlıkla anlaşılmaktadır. Posta çantaları, posta kutuları, merkez çantaları, posta hatlarını gösteren kılavuz haritalar ve bugün de kullanılan otomatik damgalama makineleri bu bölümde bulunmaktadır.

Müzenin Telgraf ve Telefon bölümünde ise; ilk defa 9 Eylül 1855’te Edirne-Şumnu arasında bulunan ilk telgraf hattı, 1881`de Soğukçeşme ile Yeni Cami postane binası arasında yer alan ilk telefon tesisatından bu yana kullanılan mostar, Hük telgraf makineleri, elektro-mekanik ve elektronik telem primor makineleri, farklı türlerde telefonlar, manuel ve otomatik telefon santralleriyle beraber PTT fabrikalarında üretilmiş telefonlar da ziyaretçilerini beklemektedir.

Müzenin pul bölümünde ise Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar uzanan çeşitli pullardan meydana gelen koleksiyonlar bulunmaktadır.

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanını sergileyen en büyük müzesidir, içerdiği koleksiyon çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen müzelerinden biri konumundadır. Koleksiyonunda yaklaşık olarak 20.000 adet eser yer almaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak hizmet veren İstanbul Deniz Müzesi Türkiye’de kurulmuş olan ilk askeri müzedir.

İstanbul Deniz Müzesi 1897 yılında Tersane-i Amire’de küçük bir binada “Müze ve Kütüphane İdaresi” adıyla kurulmuştur.

İlk zamanlarında düzenlemesi yapılmamış, müze deposu sergiye açılmıştır. 1914 yılında Bahriye Nazırı olan Cemal Paşa, denizciliğin tüm alanlarında olduğu gibi bu müzede de reform yapmıştır.

II. Dünya Savaşı ‘nın başlamasıyla, müzede bulunan eserler korunabilmesi için Anadolu’ya nakledilmiştir. Savaş bitiminde müzenin tekrardan İstanbul’a taşınması uygun görüşmüş ve müze o tarihin şartlarında en uygun yer olan Dolmabahçe Camii Külliyesi’ne taşınmıştır. Yeni müze iki yıllık bir çalışmanın ardından 27 Eylül 1948 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır. 1961 senesinde müze Beşiktaş İskele Meydanı’nda Türk Amirali Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın anıtı ve türbesi yanına günümüzde de bulunduğu yere taşınmıştır.

Bu Müzelere Nasıl Gidebiliriz?

Bu müzelere gelmek istiyorsanız öncelikle İstanbul’a gelmeniz gerekmektedir. Türkiye’nin her yerinden İstanbul’a uçak ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Örneğin Ankara İstanbul – İstanbul Ankara otobüs bileti alarak şehre gelebilirsiniz. Şehre geldikten sonra müzelere gitmek için özel aracınızı kullanabilirsiniz fakat bazı müzelerin konumlarından dolayı özel aracınıza park yeri bulmanız zor olacaktır. Bu yüzden toplu taşımayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

İstanbul Bilim Müzeleri
Başa dön